II. zpracování žádosti o dotaci

1. pokus 2008

Úkolem zpracování žádosti o dotaci po dohodě s novým administrátorem farnosti P. Miroslavem Nikolou a generálním vikářem Biskupství českobudějovického P. Janem Baxantem se ujal jeden ze žihobeckých farníků - Ing. Karel Baumruk, původním povoláním ekonom, který v té době podnikal a současně pracoval na pozici místostarosty žihobecké obce ve volebním období 2006-2010.

Představil svou vizi zpracovat žádost o dotaci z finančních prostředků Regionálních operačních programů, jež v období 2007 - 2013 obsahovaly poměrně velké prostředky, které byly mimo jiné určeny právě k účelu, ke kterému farnost tyto prostředky chtěla využít - Rozvoj turistického ruchu a záchrana kulturního dědictví. K tomuto titulu směřovala snaha zpracovat žádost, podat ji a po případném kladném vyhodnocení tím získat prostředky na opravu kostela.

Ing. Karel Baumruk představil projekt „Rekonstrukce kostela Proměnění Páně v Žihobcích“ několika firmám zabývajícím se odborným zpracováním žádostí o dotace. Z nabídek těchto firem pak byla vybrána Regionální rozvojová agentura, o.p.s. Stachy, která žádost o dotaci zpracovala a podala ji v průběhu roku 2008 do 4. kola výzvy ROP k vyhodnocení Regionální radou Plzeň. Žádost nebyla hodnocena pro formální nedostatky a neuspěla.

Zpracovatelé byli zklamáni výsledkem, Ing. Karel Baumruk o správnosti svého záměru opětovně přesvědčil jak administrátora farnosti, tak i odpovědné pracovníky na Biskupství českobudějovickém a zahájil neprodleně práce na žádosti pro rok 2009. Byl jmenován do pozice koordinátora žádosti.

2. pokus 2009

Koordinátor žádosti se zarputilostí jemu vlastní rozhodl najít prostřednictvím klasického výběrového řízení (tak jak jej pravidla ROP předepisovala) optimální odbornou firmu, která má zkušenost se zpracováním žádostí o prostředky z ROPu a zároveň transparentní výsledky v této činnosti.

Ve výběrovém řízení navštívil 10 odborných firem v západních a jižních Čechách a po konzultaci s nimi byly výzvy tři z těchto firem k podání nabídky. Hlavním hodnotícím kritériem byla nabídnutá cena. Firmy se umístily v následujícím pořadí:        1. DAOS Consulting, s.r.o.        2. Raven Advisory, a.s.        3. KP Projekt, s.r.o.

Po vyhodnocení výběrového řízení se Ing. Karel Baumruk pustil neprodleně do práce s pověřenou pracovnicí firmy Daos Consulting, s.r.o. paní Hanou Hauerovou. Byly stanoveny prioritní cíle žádosti, harmonogram plnění jednotlivých částí a dodání nezbytných technických podkladů.

Byly dopracovány části žádosti, které u žádosti 2008 vůbec nebyly zpracovány:

- stanoviska Svazu tělesně postižených k přístupovým cestám pro imobilní občany        - Rozvojové programy Obce Žihobce        - Rozvojový program Mikroregionu Pošumaví, který sdružuje 14 obcí vč. Žihobec        - smlouvy o partnerství na rekonstrukci kostela a udržitelnost projektu:               - Biskupství českobudějovické               - Obec Žihobce               - Svazek obcí v Pošumaví /zmíněný Mikroregion/               - Městské kulturní středisko Sušice

Byla zpracována rozhodnující část žádosti: - provedeno výběrové řízení na výkon činnosti technického dozoru akce - vybrán p. Vladislav Kopecký - provedeno výběrové řízení na dodavatele stavební akce - vybrána firma Madruzzo a.s., Mariánské Lázně Obě VŘ provedla kvalifikovaná společnost   pro inženýrské a cenové poradenství - firma Stavební poradna,s.r.o., České Budějovice

Společenskou potřebu projektu vyjádřilo i opětovné setkání občanů Žihobecka dne 12. června 2009, kde zpracovatelé projektu seznámili návštěvníky s obsahem a návrhem žádosti k realizaci (navázalo na již uskutečněné setkání k žádosti 2008 dne 25.7.2008 - účast 45 občanů) setkání se zúčastnilo 47 občanů, kteří plně podpořili záměr Římskokatolické farnosti Žihobce v tomto úsilí. Hosty setkání byli:        - P. František Kroczek - zastupující místní farář /Řád Kapucínů Sušice/        - P. Adolf Pintíř - stávající generální vikář Biskupství českobudějovického        - Paní JUDr. Jiřina Rippelová - senátorka klatovského okresu za ČSSD "naše paní senátorka"        - Dr. Ing. Jaroslav Froulík - místní rodák, pracovník Ministerstva školství Praha

V průběhu zpracování žádosti pracoval ustanovený přípravný výbor akce "Rekonstrukce kostela Proměnění Páně v Žihobcích" ve složení: P. Adolf Pintíř (generální vikář Biskupství českobudějovického), Ing. Dana Smolková (ekonomka diecéze), Ing. František Mrosko (hlavní stavební technik diecéze), P. Miroslav Nikola (administrátor farnosti), Ing. Karel Baumruk (koordinátor projektu).

29. 6. 2009 cca 13,45 předána žádost projektu "Rekonstrukce kostela Proměnění Páně v Žihobcích žadatele Římskokatolické farnosti Žihobce pod registračním kódem OEXPPPOOO2 do 5. kola výzvy ROP NUTS II Jihozápad v prioritní ose: 14.3 - Rozvoj cestovního ruchu oblast podpory: 14.3.2. - Revitalizace památek a využití kulturního dědictví v rozvoji cestovního ruchu.

I. práce přípravné - projekce rekonstrukce objektu
III. žádost - další vývoj

podpořeno z evropského fondu